0(553)198 00 50

İncir Sigorta

Kefalet Sigortasında Yeni Dönem...

 
 

 

Kefalet_Sigortası

  Sigorta Sektörü Sayesinde Şirketlerin Krediye Erişimi Kolaylaşacak.

Firmaların bir kamu ihalesine teminat verirken seçeneklerinin sadece banka teminat mektubu ile sınırlı olmayacağını dilerlerse ‘kefalet sigortası’ da yaptırabileceklerini söyleyen Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Banka dışı finans sektörünü geliştirmeye çalışıyoruz. Firmalarımızın krediye erişimi kolaylaşacak, sigortacılık sektörü gelişecek” dedi.

 Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bir televizyon programında kefalet sigortasının kamu ihalesinde teminat gösterilmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Reel sektörü rahatlatacak ve teminat ihtiyacını karşılayacak yeni bir düzenleme yaptıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, daha önceki açıklamalarında artık şirketlerin bir kamu ihalesine teminat verirken opsiyonlarının sadece banka teminat mektubu ile sınırlı olmayacağını dilerlerse ‘kefalet sigortası’ da yaptırabileceklerini söylemişti. Şimşek, teminat sigortası ile bankacılık sistemi üzerindeki baskının azalacağını ifade ederek şunları belirtti: “Diyelim ki siz bir müteahhitsiniz. Muhatabınız devlet ya da özel, ‘Ne olur ne olmaz teminat mektubu istiyorum’ diyor. Riske karşılık bankadan teminat mektubu alınıyor. Bankalarda zaten kredi limitlerini kullanmış durumdalar.  Bizim amacımız şu an, tamamen banka merkezli bir finansman modeli ama şimdi banka dışı finans sektörünü geliştirmeye çalışıyoruz.”

Teminat sigortası, teminat mektubu yerine kullanılacak

O sözleşmeden kaynaklanan yükümlülükler için teminat sigortasının teminat mektubu yerine kullanılabileceğini söyleyen Şimşek, “Firmalarımızın krediye erişimi kolaylaşacak, sigortacılık sektörü gelişecek. Teminat sektörü gelişmiş olacak. Kimseye kefil olmayacağız. Hazine olarak düzenleme yapıyoruz. Teminat mektubu yerine onun muadili olan sigorta yaptırıp onun yerine almasını sağlıyoruz. Kefalet sigortası uygulaması, gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılıyor. İşin özü şu, burada sigortacılık sektörü risk değerlendirme noktasında, karşı karşıya kalacağınız her riski sigortaya alıyorlar. Teminat mektubunda da sistem benzer olacak. Alternatif kanallar açıyoruz. Yine bankalara gidebilirsiniz. Teminatı karşı tarafa verebileceksiniz. Maliyeti düşürecek bir sistem. Ben inanıyorum ki banka dışı finans sektörünün gelişimine katkı sunacak, bankacılık sistemi üzerindeki baskıyı azaltacak” dedi.