0(553)198 00 50

İncir Sigorta

2021 Araç Muayene Ücretleri

 
 

2021 Araç Muayene Ücretleri

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların yolcu ve trafik güvenliği açısından uygun olup olmadığını denetleyen bir uygulama. Düzenli olarak yapılması gereken araç muayenesinin aksatıldığı ve muayenesiz araç kullanıldığı durumlarda ise para cezası, hatta aracın trafikten men edilmesi söz konusu olabiliyor. Peki, belirli aralıklarla yapılması zorunlu olan bu muayene 2021 yılında ne kadar olacak? İşte, 2021 araç muayene bedeli hakkında merak ettiklerinizin cevapları:

Araç Muayene Ücretleri Neye Göre Belirleniyor?

Araç muayene fiyat listesi, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirleniyor. Ödenmesi gereken tutar ise araç tiplerine göre farklılık gösteriyor. Örneğin bir motosiklet sahibiyseniz araç muayene hizmeti için ödemeniz gereken tutar, bir otobüs sahibine göre daha az oluyor. Bunun dışında araç muayene zamanının geçirilmesi halinde, geciken her ay için muayene bedelinin üzerine, ödenmesi gereken bedelin %5’i oranında bir ekleme gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bu da ödenmesi gereken muayene ücretinin artmasına neden oluyor.

2021 Yılında Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Her yıl düzenlenen araç muayene ücretlerinde 2021 yılı için %9,11 oranında bir artış olması öngörülüyor. Bu fiyat artışıyla birlikte araç muayene ücreti 2021 fiyatları şu şekilde güncelleniyor:

 • Traktör (römorklu, römorksuz), motosiklet ve motorlu bisiklet: 190,54 TL (2020 yılı fiyatı: 174,64 TL) ,
 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork: 373,37 TL (2020 yılı fiyatı: 342,20 TL),
 • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker: 504,69 TL (2020 yılı fiyatı: 462,56 TL).

En merak edilen konulardan birinin de egzoz muayene ücreti olduğunu biliyoruz. 2020 yılında 80 TL olan egzoz muayene bedelinin 2021 yılında 87,28 TL olması bekleniyor. Bu arada muayene öncesi işinizi kolaylaştıracak egzoz emisyon ölçümü hakkında bilmeniz gerekenlere yazımızdan ulaşabileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim.

Ne Zaman Araç Muayenesi Yaptırmalısınız?

Hem trafikte araç güvenliğinden emin bir şekilde yolculuk yapabilmek hem de muayenesiz araç kullanımı nedeniyle trafik cezası almamak için araç muayenesinin ne zaman yapılması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Araç tiplerine göre rutin muayene zamanları şu şekilde:

 • Otomobil ve her türlü römorkları: İlk 3 yaş sonrası her 2 yılda bir
 • Lastik tekerlekli traktör: İlk 3 yaş sonrası her 3 yılda bir
 • Diğer motorlu araçlar (taksi, kamyon, otobüs vb) ve her türlü römorkları: 1 yaş sonrasında her yıl
 • İki ve üç tekerlekli araçlar ve her türlü römorkları: İlk 3 yaş sonrası her 2 yılda bir
  Araç Muayene Ücreti Nasıl Ödeniyor?

  Muayene harcı, araç muayenelerinin gerçekleştirildiği TÜVTÜRK istasyonlarında nakit olarak tahsil ediliyordu. Fakat 2021 yılında ücretlerin mobil bankacılık ya da kredi kartı gibi seçeneklerle de tahsil edilebilmesi bekleniyor. Bu konudaki uygulamanın hayata geçip geçmediğine dair en sağlıklı bilgiye TÜVTÜRK internet sitesinden ulaşabilirsiniz. 

  Araç Sigortaları ile Sevdiklerinizi ve Aracınızı Güvence Altına Alın

  Araç bakım muayenesini zamanında yaptırarak aracınızda var olan, ama haberdar olmadığınız bir sorunu erkenden öğrenebilir ve bu doğrultuda gerekli tamiri yaptırabilirsiniz. Araç muayene uygulamaları hem sizin hem de trafikteki diğer araç sahiplerinin güvenliği için oldukça önemlidir. Bu nedenle araç bakım muayenesini yaptırmayı asla aksatmamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

  Her ne kadar araç muayeneleri, trafikte karşılaşma ihtimali olan kötü sürprizlere karşı önlem alma konusunda önemli olsa da trafik bu; nerede, ne zaman ne gibi bir durumla karşılaşacağınızı bilemezsiniz! Umarız başınıza gelmez; ama bir çekici hizmetine ihtiyaç duyabilir, aracınızın çalınması gibi bir durumla karşı karşıya kalabilir ya da hasar oluşan bir kazaya dâhil olabilirsiniz! Bu gibi durumlarda maddi ve manevi güvence oldukça önemlidir. Aracınızı, birlikte seyahat ettiğiniz sevdiklerinizi, hatta trafikteki diğer araç ve yolcuları güvence altına alabilmeniz için ise MAPFRE Sigorta araç sigortaları ile yanınızda!

  Dilerseniz hemen online olarak Zorunlu Trafik Sigortası teklifi ya da Kasko Sigortası teklifi alabilir ve trafiğe daha güvenle çıkmak için çok önemli bir adım atabilirsiniz. Bu arada birbirine sıklıkla karıştırılan trafik ve kasko sigortasının farklarını öğrenmek için de yazımıza göz atabilirsiniz.

  İyi yolculuklar dileriz!