0(553)198 00 50

İncir Sigorta

İhtiyacınız Olan Öneriler Burada İngilizce Nasıl Öğrenilir Geliştirilir

  • Ana Sayfa
  • >
  • Blog
  • >
  • İhtiyacınız Olan Öneriler Burada İngilizce Nasıl Öğrenilir Geliştirilir
 
 

İhtiyacınız Olan Öneriler Burada: İngilizce Nasıl Öğrenilir, Geliştirilir?

Mart 20, 2020

İngilizce global bir dil ve çoğu meslek dalında İngilizce bilmek adeta bir zorunluluk. Dünya üzerinde konuşulan binlerce dil hakkında yıllık olarak istatistikler paylaşan Ethnologue verilerine göre İngilizce, 1.132 milyar kişi tarafından ana dil ya da ikinci dil olarak konuşuluyor.
İngilizce öğrenmek istemenizin nedeni; kendinizi geliştirmek, farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurabilmek ya da kariyerinizde hayal ettiğiniz yere gelmek olabilir. Neden ne olursa olsun, siz de İngilizce konuşan milyarlarca insan arasında yer almak istiyor, yani “İngilizce öğrenmek istiyorum.” diyorsanız önerilerimize kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz!
Seviyenizi Belirleyin
Çalışmalara başlamadan önce seviyenizi belirlemeniz, daha sağlıklı adımlarla ilerlemenizi sağlar ve bildiğiniz konularla zaman kaybetmenizi engeller. Eğer kursa gidecekseniz bahsettiğimiz İngilizce seviye tespit sınavları, hangi sınıfa yerleştirileceğinizi belirlemek için yapılıyor. Fakat kitap, uygulama ya da online İngilizce çalışmak istiyorsanız internette küçük bir araştırma sonrasında İngilizce seviye belirleme sınavlarına ulaşabilirsiniz. Hatta size yardımcı olalım: İngilizce dil bilgisi ve kelime bilgisi seviyenizi öğrenmek için British Council seviye belirleme sınavını çözebilirsiniz!
Kursa Gidin, Kitap ya da Uygulamalardan Yardım Alın
Belki hiç bilmediğiniz, belki de bildiğiniz ama geliştirmek istediğiniz bir dili öğrenmek istiyorsunuz. Dolayısıyla İngilizce öğrenirken yardım almanız şart. Bunun için İngilizce kurslarını değerlendirebilirsiniz. Evde İngilizce öğrenmek istiyorsanız ya da kursa göre daha düşük bütçeli alternatiflere ihtiyacınız varsa anlatımlı bir kitap almayı düşünebilirsiniz.
İngilizce öğrenmek için uygulamalar ise her yerde çalışmanıza yardımcı olabilir! Duolingo, Mondly, Memrise, Busuu gibi mobil uygulamaların yanı sıra yabancı dil öğretmek amacıyla kurulmuş web sitelerinden, YouTube kanallarından, podcast’lerden yararlanabilirsiniz.

Tekrar Yapmayı İhmal Etmeyin
Daha önceden temeliniz olsun ya da olmasın, İngilizce çalışmaya başladıktan sonra soracağınız sorunun “İngilizce nasıl geliştirilir?” olacağı neredeyse kesin. Evet, İngilizce öğretmenlerinin söyledikleri doğru, yabancı dil gerçekten de çabuk unutulabiliyor.
Bu nedenle öğrendiklerinizi taze tutmak için haftada en az bir kez tekrar yapmaya, düzenli olarak çalışmaya özen göstermelisiniz. Notlarınıza, öğrendiğiniz yeni kelimelere göz atmanın yanı sıra dilerseniz konu ile ilgili kitaplardan ya da web sitelerinden bulduğunuz alıştırmaları yapabilirsiniz.
Dizi-Film İzleyin, Müzik Dinleyin, Kitap Okuyun
Elbette yabancı dili geliştirmek için vereceğimiz öneriler sadece düzenli tekrarla sınırlı değil! Üstelik çoğu insanın sadece çalışmaktan pek de hoşlanmadığının farkındayız. Peki, daha eğlenceli ve keyifli bir şekilde yabancı dilinizi geliştirmeye ne dersiniz?
İngilizce dublajlı olarak dizi ve film izlemek, yabancı şarkılar dinlemek ya da İngilizce kitaplar okumak da İngilizce geliştirmek için tavsiyeler arasında! Peki, bunları yapmak İngilizce becerilerini geliştirme konusunda size nasıl bir yarar sağlayabilir?
•    Şarkılar sayesinde dil öğrenme ve geliştirme en eğlenceli yollardan biri! Öncelikle sevdiğiniz şarkıcıların şarkılarını dinleyip anlamaya çalışabilir, ardından şarkı sözlerine bakıp bilmediğiniz kelimeleri çıkararak kelime haznenizi geliştirebilirsiniz. The Cure, The Beatles, Lana Del Rey, Maroon 5 ve AC/DC anlaşılır ve hatta başlangıç seviyesinde bile verimli olabilecek şarkılara sahip bazı şarkıcı ve gruplar arasında.
•    İngilizce öğrenmek için kitap okumak da oldukça önemli. Hiç merak etmeyin; her seviyeye uygun, farklı kalınlıklarda kitaplar mevcut. Kitap okuyarak dil bilgisi kurallarını pekiştirebilir, yeni kelimeler öğrenebilir ve en çok sorun yaşanan konulardan biri olan İngilizce cümle yapısına hakim olabilirsiniz. Eğer okuma alışkanlığına sahip değilseniz ama düzenli olarak kitap okumanıza yardımcı olabilecek önerilere ihtiyaç duyuyorsanız okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçlarını sıraladığımız yazımıza göz atmanızı öneririz.
•    İşten ya da okuldan geldiniz, dinlenmeye ihtiyacınız var… Peki, İngilizce dizi ve film izleyerek yabancı dilinizi geliştirmeye ne dersiniz? Eğer başlangıç seviyesindeyseniz dizileri İngilizce dublajlı ve Türkçe alt yazılı şekilde izleyebilirsiniz. İngilizce biliyorsanız, ama amacınız dilinizi geliştirmekse bu noktada alt yazı seçeneğini de İngilizce yapabilirsiniz. Bu sayede hem aksan konusunda gelişim gösterebilir hem de bilmediğiniz kelimeleri not alıp daha sonra o kelimeleri araştırarak kelime haznenizi geliştirebilirsiniz. Animasyon filmler de dili öğrenme ve geliştirme konusunda size yardımcı olabilir. Eğer bir dizi izlemek istiyorsanız günlük ve kolay bir İngilizce konuşulan Friends, How I Met Your Mother, The Good Place, Gossip Girl, Bates Motel, Stranger Things gibi alternatifler, İngilizce öğrenmek için izleyebileceğiniz diziler arasında.

Bol Bol Yazın ve Konuşun
Biliyorsunuz ki İngilizce sadece gramer kuralları ve kelime bilgisi ile kısıtlı bir konu değil. Bildiklerinizi uygulamanız da şart. İşte, tam da bu nedenle yazmaya ve konuşmaya da zaman ayırmalısınız. Örneğin okuduğunuz kitap ya da izlediğiniz film hakkındaki düşüncelerinizi İngilizce olarak yazabilir ve yabancı dilde yazma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.
Bunun dışında ülkenizde ya da dünyanın farklı yerlerinde yaşayan ve İngilizce öğrenmek isteyen insanlarla da yazışabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olması için ise ana dili, öğrenmek istediğiniz yabancı dil olan insanlarla sizi buluşturan InterPals internet sitesinden yardım alabilirsiniz.
İngilizce konuşmak yani “speaking” yapabilmek için de mobil uygulamalardan yardım alabilir, öğrenciyseniz Erasmus değişim programı ile gelmiş ve İngilizce bilen arkadaşlar edinebilirsiniz. Ayrıca “Konuşma Kulübü” olarak bilinen programların da günlük İngilizce konuşma konusunda size yardımcı olabileceklerini belirtmeden geçmeyelim. Konuşma kulüplerini, sadece İngilizce konuşulmak üzere oluşturulmuş bir İngilizce kursu olarak görebilirsiniz.
İmkânınız Varsa Yurt Dışına Çıkın
Dil pratik yaptıkça gelişir! Bu nedenle dil öğrenmenin yöntemlerinden biri de yurt dışında eğitim almak. İngiltere, İrlanda, Malta, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ise İngilizce eğitim için gidebileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor. Bu arada kurs için ayırmanız gereken bütçenin, gideceğiniz ülkenin yanı sıra seçtiğiniz okul, okulun bulunduğu şehir ve ne kadar süre eğitim alacağınız gibi pek çok kritere göre değişiklik gösterebileceği de belirtmeden geçmeyelim.
Eğer imkânınız varsa ve yurt dışında yabancı dil eğitimi alabilecekseniz çok eğlenceli zaman geçireceğinizden, alacağınız eğitimin etkili olacağından eminiz. Ama güzel yanların yanı sıra kötü sürprizlere hazırlıklı olmak da şart! Kötü sürprizlere karşı kendinizi daha güvende hissedebilmeniz için ise MAPFRE Sigorta olarak yanınızdayız!
Seyahat sağlık sigortası sayesinde acil sağlık giderleriniz için güvence oluşturmayı ihmal etmeyin; yurt dışı maceranızı hayatın kötü sürprizlerine karşı hazırlıklı yaşayın!