0(553)198 00 50

İncir Sigorta

2020 Yılı Trafik Cezaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Ana Sayfa
  • >
  • Blog
  • >
  • 2020 Yılı Trafik Cezaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 
 

2020 Yılı Trafik Cezaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Trafik kurallarının amacı, trafikte güvenliği sağlayıp can ve mal kayıplarını önlemek; bunu hepimiz biliyoruz. Fakat kurallara uysak bile, trafik kurallarına uyulmadığında karşılaşılabilecek cezaları hepimiz merak ediyoruz. O halde sizi daha fazla merakta bırakmayalım ve pek çok insan tarafından aranan “2020 trafik cezaları ne kadar oldu?” sorusunun cevaplarını verelim.

Emniyet Kemeri Kullanmamanın Cezası Ne Kadar?

İster sürücü ister yolcu koltuğunda oturun, bir araca bindiğinizde ilk olarak emniyet kemerinizi takıyorsunuz, değil mi? Kesinlikle öyle olmalı, çünkü emniyet kemeri hayat kurtarır!

Emniyet kemeri kullanmamanın cezası 2019 yılında 108 TL iken, 2020 yılı ceza ücreti ise 132 TL olarak belirlendi

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Çok önemli bir konuşma gerçekleştirecek olabilirsiniz, gelen mesaja en hızlı şekilde cevap vermeniz gerekebilir ama bunları kesinlikle sürücü koltuğundayken, seyir halinde bir araçta yapmamalısınız. Çünkü araba sürerken cep telefonu kullanmanın tehlikeleri sandığınızdan daha ciddi olabilir!

2019 yılında araba sürerken telefon kullanmanın cezası 235 TL olarak belirlenmişken, 2020 yılı için bu bedelin 288 TL olmasına karar verildi.

2020'de trafik cezalarındaki değişiklikler

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışıkta geçmek, hem sizi hem de diğer sürücüleri ve yayaları doğrudan tehlikeye atan bir durum. 2018 yılı Türkiye İstatistik Kurumu Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri’ne göre, kazaya neden olan sürücü kazalarından %2,5’i kırmızı ışıkta geçmekten kaynaklanıyor.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ise seyir halinde cep telefonu kullanmakla aynı: 288 TL.

Trafikte Hız Sınırını Aşmanın Cezası Ne Kadar?

Araçların uyması gereken yasal hız sınırı; aracın cinsine, yerleşim yeri içinde ya da dışında seyir halinde olmaya, yolun çift yönlü, bölünmüş ya da otoyol olmasına göre farklılık gösterebilir. Hız sınırına uymak, yol şartlarına uyum sağlayabileceğiniz bir sürüş yapmanızın koşullarından biridir.

Hız sınırını aşmanın trafik cezası, sınırı ne kadar aştığınıza göre değişiklik gösteriyor. Hız sınırını aşma trafik cezaları 2020’de şu şekilde güncellendi:

Hız sınırını %10-%30 aşmanın cezası 288 TL (2019 cezası: 235 TL) ,

Hız sınırını %30-%50 aşmanın cezası  598 TL (2019 cezası: 488 TL),

Hız sınırını %50’den fazla aşmanın cezası 1.228 TL (2019 cezası: 1.002 TL) .

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Alkollü araç kullanmak eşittir kazaya davet! Bu durumu engellemek için ise alkollü araba kullanmanın bir cezası var. Peki, içkili araba kullanma cezası 2020’de ne kadar?

Alkollü araç kullanmanın para cezası da hız sınırına benzer bir şekilde farklılık gösteriyor:

Sürücü eğer ilk defa alkollü araç kullanırsa 2020 trafik cezası ücretleri doğrultusunda 1.228 TL ödüyor. Bu cezanın 2019 fiyatı ise 1.002 TL’ydi.

Eğer sürücü ikinci kez alkollü bir şekilde araç kullanırsa ceza, 1.539 TL oluyor. 2019 yılında ise bu kuralı ikinci kez ihlal etmenin cezası 1.256 TL’ydi.

Alkol Testine İtiraz Etmenin Cezası Ne Kadar?

Sürücünün alkollü olup olmadığının anlaşılması için yapılan ölçüm, promil sınırını geçiyorsa cezai işlem uygulanıyor. Bu sınır; hususi araç kullananlar için 0,50 promilken, bu sınıfa girmeyen diğer sürücüler için 0,20 promil.

Eğer sürücü trafik polisinin yapmak istediği bu ölçümü reddederse ödemesi gereken parası 3.516 TL. Bu trafik cezası ücreti 2019 yılında ise 2.869 TL’ydi.

2020'de trafik cezaları

Muayenesiz Araçla Trafiğe Çıkmanın Cezası Ne Kadar?

Araç muayenesi yaptırmak; aracınızın trafiğe çıkmaya elverişli olup olmadığını görmeniz, olası sorunları olumsuz bir durum yaşamadan tamir ettirebilmeniz, hem sizin hem de trafikteki diğer kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak için oldukça önemli. Peki, muayenesi olmayan araçla trafiğe çıkmaya kaç para ceza yazılıyor?

2019 yılında 235 TL olan muayenesiz trafiğe çıkma cezası, 2020 yılında 288 TL oldu.

Kendinizi ve Aracınızı Güvence Altına Almayı İhmal Etmeyin!

2020 trafik cezaları listesi güncel bilgilerini paylaştık. Sizin de bildiğiniz gibi; trafik kurallarına uyarak trafik kazası ihtimalini düşürdüğünüz doğru. Fakat ne yazık ki diğer sürücülerin dikkatsizlikleri, yol koşulları ya da aracınızda olan ve farkında olmadığınız bir arıza da kaza yapmanıza sebebiyet verebilir. Umarız ki böyle tatsız durumları hiç yaşamazsınız, fakat önlem almak da şart!

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası; sizi, aracınızı, aracınızdaki misafirlerinizi, trafikteki diğer araç ve insanları güvence altına alan sigorta ürünleridir. Araç sigortaları sayesinde, trafikte yaşama ihtimaliniz olan tatsız sürprizlere karşı önlem almış olursunuz. Eğer bu iki oto sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, kasko ve trafik sigortası arasındaki farklara göz atmakla incelemelerinize başlayabilirsiniz!